Casper Bundgaard-Laursen

“Jeg hjælper din virksomhed til effektivt stafetløb…”

Jeg benytter et stærkt kommercielt mindset og ser værdikæden som en helhed, når jeg skaber værdi for både kollegaer, virksomhed og kunderne.

Jeg brænder for at arbejde med mennesker og fokusere på hvordan vores forskelle gør os stærkere sammen. Alle kollegaerne leverer bedre i gensidigt teamwork, så vi løfter barren når vi hjælper hinanden til at præstere bedre. Store synergier og suveræne resultater skabes på denne måde!

Kontakt mig på Mobil 23 42 17 37 eller mail casper@businessbuddy.dk

Casper Bundgaard-Laursen

Vel afprøvet kommerciel værktøjskasse, med vægt på indkøb og supply chain

Min karrierer spænder bredt, på tværs af brancher, hvor jeg har afprøvet og samlet de bedste værktøjer indenfor bl.a. forretningsudvikling, eksekvering og ledelse fra nogle af Danmarks mest succesfulde virksomheder.

Jeg søger efter potentialet i mine omgivelser – både hos virksomheder og hos mennesker. Det betyder, at jeg altid vil søge at forbedre den måde I arbejder på. Det gør jeg typisk ved at være nysgerrig, spørgende og ved lytte en masse. Nogle gange vil jeg også stille spørgsmål som kan gøre ondt, så vi kan gøre noget ved dem.

Resultater leveres igennem mennesker og på tværs af virksomhedens funktioner

Jeg har stor fokus på, at hele virksomheden eksekverer effektivt. Alle dine ledere og kolleger skal forstå den rolle de spiller i de mange processer, der spænder på tværs af virksomheden, fra varens vej til varemodtagelsen og videre til kundens dør eller når vi sammen skaber den altid afgørende, positive kundeoplevelse.

Resultater leveres gennem mennesker, så jeg hjælper dem til at blive den bedste, de kan være! Der findes et uopdaget potentiale i hver og en af ​​os. Det skal udvikles og udløses. Jeg kan hjælpe ledere og medarbejdere til at få bedre selvindsigt, blive bedre til at prioritere, få truffet beslutninger, samarbejde bedre og være opmærksomme på hvordan de opleves af deres omgivelser.

I vil opleve at jeres virksomhed kommer til at fungere bedre og mere smidigt og sådan løfter vi din virksomhed sammen.

Min Linkedin profil

Jeg er naturligt nysgerrig på hvordan funktioner spiller sammen – og kan slet ikke tænke i siloer.

Casper privat

  • Er begejstret far til to store børn, på 19 og 16, fra et tidligere ægteskab med Maria.
  • Bor nu i Vejle, sammen med Jane og vores 4 børn på 19, 16, 15 og 12.
  • Er vild med at nørde i vin og pusle med god mad.
  • ”Slapper af” på racercyklen eller gravelcyklen, så ofte som lejligheden byder sig.
  • Kæmpe fan af Stephen Covey’s ”7 gode vaner”

Aktiviteter og karriere

  • Har været Kommerciel Direktør (CCO), Forandringsagent, Indkøbs & Logistik Chef, Indkøbsdirektør, Afdelingschef, Indkøbschef, Indkøbskoordinator, Kolonial Salgsleder, Butiks Souschef og Indkøbselev
  • Har en bred erhvervserfaring fra batteribyen.dk, jem&fix, Silvan, Arla Foods, TDC Group og Salling Group
  • Stor erfaring i strategisk forretningsudvikling: Vision, Mission og Why.
  • Har udviklet og implementeret End2End kommercielle optimeringstiltag i flere virksomheder
  • Har været ansvarlig for strategi- og forretningsudvikling af detailindkøbs- og logistikfunktion til B2C markeder i Danmark og Norge.
  • Fokuseret på værdikæden, med udgangspunkt i indkøb og supply chain – fra selve indkøbet og til salget til slutkunden – der er en uvurderlig sammenhæng!
  • Har altid øjet rette mod det samlede ansvar for hele sortimenter, herunder prissætning, produkt-, sortiments- og private label udvikling, leverandørudvikling, salgskampagne planlægning, stamdata, operationelt indkøb, varesikring og space management.
  • Jeg er dreven i strategisk indkøb og kontrakter om ydelser indenfor mejeriproduktion og telekommunikation, herunder logistik, anlægsinvesteringer, drift/vedligehold
  • Projektledelse af bl.a. supply chain processer i flere virksomheder.
  • Stor erfaring med HR og medarbejderledelse. Elsker at se medarbejdere udvikle sig med opgaverne.
  • Har siddet i skolebestyrelsen for den Fri Hestehaveskole i 3 år.
  • Er uddannet i Service Excellence Chefakademi (SECA) uddannelsen på CBS og har en HD i afsætning